piwo belgijskie

W czym tkwi sekret popularności piw belgijskich?

Doskonałość belgijskich piw wynika z wieloletnich tradycji. Na terenie tego kraju znajduje się ponad 100 browarów, dzięki którym można skosztować około 600 piw. Są to najczęściej  napoje o złożonych smakach i aromatach. Zastanawiasz się, dlaczego stały się one tak popularne na świecie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym wpisie.

Piwa zrodzone z tradycji 

Belgijskie piwowarstwo ukształtowało się w epoce średniowiecza, kiedy to zajmowały się tym poszczególne klasztory. Największy wpływ na rozwój tego rzemiosła mieli trapiści, czyli mnisi Zakonu Cystersów, którzy na tereny Belgii przybyli z Francji i Niemiec. Początkowo próbowali zajmować się produkcją wina, lecz chłodny klimat nie sprzyjał uprawie. Dzięki nim powstały piwa Enkel lub Blonde (Trappist Single), Dubbel i Tripel. Ich receptury były przez lata udoskonalane, aż dotarły do naszych czasów na podstawie zachowanych tradycji. Piwa trapistów mają wysoką zawartość alkoholu, która średnio wynosi 9-12%. Do tego są mocno nagazowane oraz doskonale zbalansowane pod względem smaków i aromatów. Wyczuwa się w nich nuty owocowo-przyprawowe. Podaje się je w pokalach, czyli specjalnych kielichach. w Belgii jest także wiele małych lokalnych browarów, które wytwarzają doskonałe, miejskie piwa.

Popularne belgijskie browary 

Najstarszym browarem warzącym piwa trapistów jest Westmalle, który działa od 1836 roku. Młodszy o 33 lata jest Rochefort – browar, który oferuje trzy rodzaje piwa oznaczone numerami 6, 8 i 10. Nie jest to procentowa zawartość alkoholu, ale stara jednostka miary wskazująca ekstrakt, czyli gęstość piwa dla dowolnej fermentacji. Podobnie jak browar Rochefort, częścią dziedzictwa belgijskich Ardenów jest browar Lupulus, które początkowo miał zaopatrywać tylko pobliskie bistra. Obecnie można go nabyć także w Polsce.

Val-Dieu to browar, w którym od wieków badano drożdże i historię fermentacji. Piwa spod tego znaku powstają wedle starej metody infuzji, która odbywa się bez dodawania aromatów i przypraw. Doskonałe belgijskie piwo oferuje także browar Saint Feuillien założony w 1873 roku, który jest rodzinną firmą obecnie zarządzaną przez piąte pokolenie. Sprzedawane przez nich piwa z jednej strony opierają się na piwnej tradycji kraju, a z drugiej na historii regionu. Są wśród nich m.in. piwa Bio, które mają całkowicie ekologiczny charakter.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.