kolor piwa

Od czego zależy kolor piwa?

W Polsce, naszym pięknym kraju, często o piwie mówi się, że to “złoty trunek”. Tak właśnie kojarzony jest kolor piwa i prawie zawsze w naszych głowach właśnie takie określenie barwy tego napoju pojawia się jako pierwsze. Oczywiście piwo typu lager albo pils faktycznie przybiera właśnie taki kolor. Jednak dla fanów tego trunku oczywistym jest fakt, że piwo ma różne barwy. Od czego zatem tak naprawdę zależy kolor piwa? Przyjrzyjmy się dziś temu tematowi!

Piwo – kolorowy napój!

Wiemy już, że piwo może przybrać kolor złocisty. Jednak tak naprawdę możemy powiedzieć, że trunek ten może przybrać pełną gamę kolorów – od tak zwanego słomkowego, jasnozłotego, po ciemnobrązowy, aż po czarny. Co ciekawe, piwo może mieć nawet kolor czerwony, różowy albo fioletowy! Wszystko zależy w takim przypadku od dodatków takich jak, chociażby soki owocowe czy różnorodne przyprawy.

Teraz już chyba lepiej rozumiemy, dlaczego niektórzy nie do końca zgadzają się na nazywanie piwa jedynie złocistym trunkiem. Od czego jednak tak naprawdę zależy kolor tego napoju?

Podstawowym czynnikiem, który w największej mierze wpływa na kolor piwa, jest słód. Ze słodów jasnych produkuje się jasne odmiany piwa takie jak lagery i pilznery, z nieco ciemniejszych powstają piwa marcowe i pale ale, a słody ciemne wykorzystuje się do produkcji koźlaków, stoutów i porterów. Cała różnorodność piwnych kolorów świetnie oddają piwa belgijskie, które do tego mają niesamowity smak i właściwie pokazują zupełnie inną stronę piwnych doświadczeń.

Mówiąc o kolorach piwa, warto także dodać, że można produkować je z mieszanki słodów, co najczęściej pozwala uzyskać różne odcienie bursztynu.

Oznaczenia barwy piwa

Nie każdy wie, że kolor piwa może zostać oznaczony. Używa się do tego celu specjalnej jednostki. W Europie jednostka ta to EBC, która została opracowana przez Europejską Konwencję Piwa (European Brewery Convention). Jak odczytywać EBC? Bardzo prosto! Im wyższy wskaźnik EBC, tym piwo jest ciemniejsze. Ciekawostką jest także fakt, że wspomniana skala EBC jest skalą otwartą. Oznacza to, że nie wskazuje ona jednoznacznie jednostki wyrażającej najciemniejsze piwo czy słód. Dla informacji dodajmy, że w Stanach Zjednoczonych zamiast EBC stosuje się jednostkę SRM (Standard Reference Method), która poza wartościami oznaczanymi na skali, właściwie nie różni się niczym się od tej europejskiej.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.