Piwo Trapistów

Co to jest piwo trapistów?

O piwie trapistów możemy mówić tylko i wyłącznie, kiedy proces jego warzenia odbywa się w murach legendarnego opactwa trapistów. Warto wspomnieć, że z tej działalności miejscowi zakonnicy pokrywają koszty utrzymania, a pozostałą część dochodów przeznaczają na szeroko pojęta pomoc charytatywną.

Tyle o historii, a teraz czas na część najważniejszą – prawie połowa z 12 piw trapistów na świecie pochodzi z jednego małego kraju zwanego Belgią. Są to: Chimay, Orval, Rochefort, Westmalle i Westvleteren.

MIĘDZYNARODOWE STOWARZYSZENIE TRAPPISTÓW

To stowarzyszenie to właściwie jeden wielki kombinat skupiający pod swoimi skrzydłami szeroką gamę produktów – od herbatników, czekolady, mydła aż po najważniejsze dla nas piwa. Każdy produkt z tej szerokiej palety potwierdza swoją oryginalność poprzez posiadanie odpowiedniego loga z napisem „Autentyczny produkt trapistów”. Taki logotyp jest gwarancją najwyższej jakości oraz silnego zakorzenienia produktu w historii Belgii.

Logo autentyczności

Wskazówki dotyczące nalewania i przechowywania

Oferowane przez nas piwa trapistów wyróżniają się zachodzącym procesem fermentacji w butelce. To właśnie wpływa na ich smak, ale także wiąże się ze specjalnym sposobem jego podawania. Jak każdy cenny trunek ma swoje wymagania, których spełnienie pozwoli nam się delektować tym co najlepsze.

  • Przechowuj piwo pionowo i wylewaj je powoli, drożdże nie trafią do szklanki, a Twój trapista pozostanie czysty i klarowny. Koneserzy piwa piją drożdże (osad) osobno, na marginesie warto zauważyć, że są one naturalnym źródłem witamin z grupy B.
  • Przechowuj piwo w pozycji pionowej, w ciemnym miejscu o stałej temperaturze od 8 do 14 ° C. W niższej temperaturze może wystąpić zmętnienie spowodowane zimnem. Przed nalaniem odstaw butelkę na co najmniej tydzień. W ten sposób drożdże (osad) opadną na dno, a w szklance twój wzrok będzie się delektował ładnym i klarownym piwem.
  • Wlej trapistę do dołączonej szklanki, aby w pełni oddać złożoność charakteru i w pełni cieszyć się bogatą pianką. Upewnij się, że masz szkło wolne od tłuszczu, aby piana nie zniknęła natychmiast.
  • Przechyl szklankę i zacznij powoli wylewać piwo wokół krawędzi. Kontynuuj nalewanie jednym ruchem i zakończ na środku szklanki. To da ci idealną piankową główkę.
  • Aby otrzymać ładną piankę nie myj kieliszków w płynie do naczyń lub w zmywarce. Najlepiej wypłukać naczynie pod bieżącą wodą i wysuszyć.

W butelce zostaw około jednego centymetra piwa. To jest baza drożdżowa, którą możesz pić osobno. Baza drożdżowa jest bogata w witaminę B i ma działanie oczyszczające krew. Na zdrowie i smacznego!

Sztuka degustacji

W przeciwieństwie do wina piwo jest właściwie połykane podczas degustacji. Powodem tego jest to, że w przeciwnym razie straciłbyś nieco szlachetnej goryczki. Pełna degustacja to trzy etapy:

  1. Wygląd: po prawidłowym nalaniu piwa do szklanki patrzysz na nie. Czy piwo jest klarowne, mgliste czy mętne? Jaki to kolor i jak wygląda piankowa główka?
  2. Zapach: dzięki delikatnemu nalewaniu piwa do szklanki, uwalniają się aromaty. A teraz odpowiedz sobie na pytania: czy piwo pachnie cytrusami? A może charakteryzuje się lekko słodkawym zapachem, któremu bliżej do kawy lub czekolady?
  3. I najważniejszy etap, który jest kwintesencją powyższych dwóch kroków – degustacja i oddanie się prawdziwej uczcie dla podniebienia.

I teraz najważniejsze, ciesz się piwem i tą wyjątkową chwilą!