Val-Dieu

Val-Dieu Logo
blond butelka

Blonde 6%

brune butelka

Brune 8%

Val Dieu cuve

Grand Cru 10,5 %

triple

Triple 9%

Val-Dieu

Cuvée 800 5,5%

noel

Noël 7%

Val-Dieu

Kościół val Dieu

Mnisi w Val-Dieu od wieków badali drożdże i historię różnych rodzajów fermentacji. Opracowali pilnie strzeżone receptury, dzięki czemu stworzyli wyrafinowaną manufakturę piwną. Dziś piwa Val-Dieu inspirowane są oryginalnymi recepturami mnichów. Browarnicy pozostają wierni tradycji, dzięki czemu każdy może posmakować historii zamkniętej w butelce. Jak każde piwo Abbey, również te z Val-Dieu, powstają bez dodawania aromatów czy przypraw, przy użyciu starej metody infuzji. Ich jakość wynika jedynie ze stosowania doskonałej wody i drożdży oraz tradycyjnych metod warzenia.

Woda i drożdże

Podstawą piwa jest krystalicznie czysta woda. Woda używana do produkcji piwa pochodzi z tamy Gileppe, która jest jej naturalnym źródłem. Punkt czerpania wody stosowanej w browarze położony jest około 20-30 km od innych znanych na całym świecie źródeł, takich jak Spa, Bru i Chaudfontaine.

Drugi składnik piwa to doskonałe drożdże. Przechowywane w murach opactwa Cystersów składają się z mikroskopijnych grzybów (Saccharomyces cerevisiae). Mają one bardzo korzystny wpływ na organizm ludzki, ale przede wszystkim zapewniają słynną fermentację. Dzięki nim piwo jest bogatym źródłem witamin z grupy B i minerałów, a także jest silnym przeciwutleniaczem. Zgodnie z tradycją proces produkcji piwa Val-Dieu trwa od 6 do 8 tygodni. W tym czasie uzyskuje się wysoką zawartość alkoholu (6% dla piwa Blond, 8% dla piwa Brown i 9% dla Triple) oraz niepowtarzalne aromaty piwa.

Odwiedź stronę browaru
PHOTO6

Początki warzenia piwa Val-Dieu w opactwie Cystersów

Początki warzenia piwa w Val-Dieu wiążą się z założeniem opactwa przez mnichów na terenie obecnej prowincji Liège. „Notre-Dame du Val-Dieu” zostało założono w 1216 roku przez mnichów z Hocht. Przybyli oni w te strony z okolic Maastricht. Według legendy niezamieszkana dolina cieszyła się bardzo złą sławą, przez co zdobyła miano „Doliny Diabła”. Po osiedleniu się mnichów ową krainę przemianowano na „Dolinę Boga” – Val-Dieu. Stąd wzięła się nazwa klasztoru, a z czasem także nazwa produkowanych w tamtejszym browarze trunków.

Piwa Val-Dieu to jedyne belgijskie piwa Abbey warzone w samym klasztorze, gdzie nadal żyje wspólnota chrześcijańska. Inne klasztorne browary jak np. browar Saint Feuillien zaprzestały warzenia piwa wraz z zamknięciem monastyrów w okresie Rewolucji Francuskiej. Mnisi z belgijskiego opactwa Abbaye du Val-Dieu przetrwali jednak Rewolucję Francuską jako jedyni na tych terenach. Przez setki lat rozwijali talenty piwowarskie i do dziś trudnią się wyrobem ekskluzywnych piw Brune, piw jasnych, cydru oraz serów.

Pierścienie na etykietach piw Val-Dieu

Na etykietach piwa Val-Dieu widnieją dwa pierścienie. Są one ściśle powiązane z historią opactwa Val-Dieu. Pierścienie symbolizują motto klasztoru, które brzmi: „in vinculo pacis” (w związkach pokoju) i ma swoje źródła w biblijnym Liście do Efezjan. Pierścienie mają zatem obrazować związki pokoju między ludźmi. Motyw pierścieni wykorzystany przez miejscowych browarników znajduje się na wielu elementach konstrukcyjnych klasztoru. Pierścienie widnieją na wspornikach i na wyposażeniu budowli – można je dostrzec na ścianach, podłogach, witrażach, krzesłach, drzwiach i palenisku.