ST BERNARDUS

Logo St. Bernardus
Piwo ST. Bernadus Abt

ST.BERNARDUS ABT 12

Piwo ST. Bernadus Piotr

ST.BERNARDUS PRIOR 8

Piwo ST. Bernadus Pater

ST.BERNARDUS PATER 6

ST. Bernadus Triple

ST.BERNARDUS TRIPEL

ST. Bernadus Wit

ST.BERNARDUS WIT

Piwo ST. Bernadus Christmas Ale
ST. Bernadus Extra

ST.BERNARDUS EXTRA 4

St. Bernardus

Piwa w browarze St. Bernardus wytwarzane są od 1946 roku. Przez kilkadziesiąt lat były produkowane pod nazwą Trappist St. Sixtus. Od 25 lat warzone są pod marką St. Bernardus. W ofercie St. Bernardus znajdują się piwa o zawartości alkoholu od 5,5 po 10% alkoholu. Klasyczne piwa pszeniczne powstają z dodatkiem drożdży Św. Bernarda, dzięki czemu zyskują specyficzny zapach. Naszym Klientom polecamy:

 

  • St. Bernardus Abt 12,
  • St. Bernardus Prior 8,
  • St. Bernardus Pater 6,
  • St. Bernardus Tripel,
  • St. Bernardus Wit,
  • St. Bernardus Christmas Ale,
  • St. Bernardus Extra 4.
Odwiedź stronę browaru
Browar 2

Ponad 100 lat historii browaru St-Bernardus

1900 – 1930

 

Na początku XX wieku trapiści z opactwa Mont des Cats (Catsberg) opuścili północną Francję i schronili się w Watou. Uciekli z Francji, gdzie chciano nałożyć na nich podatek dochodowy, co wtedy jeszcze nie miało miejsca w Belgii. Osiedlili się na farmie „Patershof” (czasem nazywanej również „Courtewyle”), rzut kamieniem od obecnego browaru. Nazwali to miejsce „Refuge de Notre-Dame de Saint Bernard”. „Refuge” to po francusku schronienie. Nowa nazwa miała związek z rzeczywistością, gdyż dla trapistów Belgia była azylem. Zakonnicy rozpoczęli produkcję sera.

 

1930 – 1934

 

Stosunek do zakonników we Francji poprawił się, a mnisi z opactwa Mont des Cats zdecydowali się na powrót do kraju pochodzenia. Zakończyli tym samym swoją działalność w Belgii. Fabrykę serów przejęła firma Evariste Deconinck.

 

1946 – 1992

 

Krótko po drugiej wojnie światowej trapiści z Westvleteren zwrócili się do Evariste Deconinck o udzielenie licencji na sprzedaż swoich piw trapistów. Pierwszą umowę licencyjną podpisano na 30 lat. Przeprowadzce towarzyszył polski mistrz piwowarski Mathieu Szafranski. Oprócz swojego know-how wniósł również ze swoim bagażem przepisy kulinarne i oryginalne drożdże „St. Sykstus”. Obok wytwórni serów powstał nowy browar. W 1959 roku serownię sprzedano. Na początku lat sześćdziesiątych Guy Claus, mąż Bernadette Deconinck (córki Evariste), dołączył do browaru. Wynegocjował przedłużenie umowy licencyjnej z Westvleteren Abbey. Nowa umowa została zawarta w 1962 roku na kolejne 30 lat, czyli do 1992 roku.

 

1992 – 1998

 

Kontrakt wygasł definitywnie w 1992 r., kiedy browary trapistów postanowiły nie nadawać już nazwy „Autentyczne piwo trapistów” piwom warzonym w opactwie. Od tego czasu piwa sprzedawane są pod marką „St. Bernardus”. Lata te charakteryzowały się przede wszystkim niepewnością i trudnościami w rozpoczęciu działalności browaru pod nową marką.

 

1998-2018

 

W 1998 roku browar został przejęty przez Hansa Depypere, który powoli, ale skutecznie przywrócił mu dawną świetność. Pod jego kierownictwem browar w ciągu 20 lat zwiększył sprzedaż z 2 tysięcy hektolitrów do blisko 40 tysięcy hektolitrów (2017). Postęp ten był wynikiem znacznych inwestycji, których zwieńczeniem było otwarcie nowego skrzydła firmy w 2018 roku. W skrzydle znajdują się magazyny, nowy browar, sale imprezowo-konferencyjne oraz nowa recepcja obsługująca Klientów i gości browaru. Po obiektach należących do browaru odbywają się wycieczki z przewodnikiem. Niewątpliwą atrakcją dla odwiedzających jest imponujący panoramiczny taras na dachu (360°) z barem i miejscem do degustacji piw, trafnie nazwany „Bar Bernard”. Można tam próbować najnowszych wyrobów marki, która podobnie jak browar St. Feuillien łączy tradycję i innowacyjność.