Rochefort

Logo Trappistes Rochefort
Trappistes Rochefort 8

Rochefort 8

Trappistes Rochefort butelka

Rochefort 10

Rochefort

W Rochefort przez około 65 lat warzono trzy rodzaje piwa — Trappist Rochefort 6, 8 i 10. Nazwy te zostały zachowane z szacunku dla tradycji i nie mówią nic o zawartości alkoholu w piwie. Liczebniki w nazwach to stare jednostki miary stosowane w Belgii do wskazania gęstości piwa dla dowolnej formy fermentacji. Zanim wyprodukowano słynne piwa Trappistes Rochefort w latach dwudziestych mnisi z Rochefort warzyli wyjątkowo ciężkie piwo blonde. Teraz sto lat później, od września 2020 roku, z radością ponownie warzą ciężkie blond piwo inspirowane oryginalną recepturą: Trappistes Rochefort Triple extra.

W browarze Rochefort produkuje się jedyne 18 tysięcy hl piwa rocznie. Niektóre z rodzajów piw Rochefort ważone są jedynie przez okres kilkudziesięciu dni w roku, dzięki czemu są one unikatowe i dostępne tylko dla ograniczonego grona klientów.

W naszym asortymencie dostępne są piwa:

  • Rochefort 6,
  • Rochefort 8,
  • Rochefort 10,
  • Rochefort Triple extra.

Do oferty włączyliśmy również zestawy prezentowe odpowiednie jako upominek na wiele okazji. Zestawy konesera Rochefort zawierają:

  • zestaw mini (3 butelki piwa Rochefort o pojemności 330 ml — rodzaje 6, 8, 10),
  • zestaw standard (4 butelki piwa Rochefort o pojemności 330 ml — rodzaje 6, 2 x 8, 10) + szkło 330 ml,
  • zestaw maxi (3 butelki piwa Rochefort o pojemności 330 ml — rodzaje 6, 8, 10) + 2 x szkła 250 ml.

Piwo z klasztoru o przeszło 800-letniej tradycji

 

Pierwsze wzmianki o opactwie Cystersów w Rochefort pochodzą z 1230 roku. Historia nie oszczędzała tego miejsca. Opactwo zostało całkowicie zniszczone około 1789 roku. Dopiero w 1887 roku opactwo Notre Dame de St. Remy zostało odbudowane. W tym okresie jedynym źródłem utrzymania miejscowych mnichów było rolnictwo. Przełom nastąpił w 1899 roku, od kiedy można datować rozwój browarnictwa, także prowadzony przez lokalnych braci zakonnych. Z czasem sprzedaż piwa zaczęła dominować i stała się najważniejszym źródłem utrzymania zakonników i tak jest do dzisiaj. Równie interesującą i długą historię ma zakon wytwarzający piwo Westmalle.