piwo belgijskie

Czym różnią się piwa belgijskie od piw z Polski?

Belgijskie piwa cieszyły się sporym zainteresowaniem w naszym kraju jeszcze przed “piwną rewolucją”, która miała miejsce kilkanaście lat temu. Już wtedy doceniano smak i aromat trunków z Belgii, które mają niezwykle bogatą tradycję i historię. Czy i czym właściwie różnią się od piw z Polski?

W czym tkwi tajemnica belgijskich piw?

Belgia zdecydowanie słynie z piw. Belgowie mają długą tradycję warzenia złotego trunku, która mocno wpisuje się w historię całego kraju. To właśnie tutaj powstały unikalne piwne style to te wynikające z fermentacji spontanicznej oraz z fermentacji mieszanej. Do najważniejszych stylów piwnych zaliczamy Trappist, Dubbel i Quadrupel.

Belgijskie piwa w stylu Trappist, które dostępne są w naszej ofercie, wyróżniają się unikalnym składem i metodami produkcji. Stworzone są przez odłam zakonu cystersów, dlatego też cieszą się historycznym prestiżem. Autentyczne wyroby trapistów mogą być produkowane wyłącznie przez jedenaście browarów na świecie, co dodatkowo podnosi renomę tego trunku.

Dubbel to piwo górnej fermentacji, które zawdzięczamy mnichom z klasztoru Westmalle. Jest bardzo aromatyczne, wyraziste i dość mocne. Quadrupel to belgijskie ciemne mocne ale. Wyróżnia się kolorem od głęboko bursztynowego do brunatnego oraz wysoką, gęstą pianą. W smaku ma wyraźnie wyczuwalną słodycz i niski poziom goryczki.

Polskie i belgijskie piwa — podobieństwa i różnice

Statystyczny Belg wypija średnio 100 litrów piwa rocznie, a Polak — ok. 97 litrów. W tym przypadku różnice są więc niewielkie. Warto jednak zwrócić uwagę na specyfikę samego trunku. Tradycyjne polskie piwo, podobnie jak belgijskie, ma długą historię rzemieślniczą. Zwykle opiera się na stosunkowo prostym składzie i nieskomplikowanym procederze warzenia. Najchętniej wybierane są produkty pochodzące od największych producentów w kraju, nieco rzadziej wybierane są trunki browarów regionalnych. Polskie piwa również zapewniają wyjątkowy aromat chmielu i chociaż różnią się nieco od tych belgijskich, warto doceniać ich potencjał.

Jeśli jednak masz ochotę na piwo belgijskie, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.